Christensen Arms Ridgeline FFT Rifle 6mm ARC 5rd Capacity 16 Threaded Carbon Fiber Barrel Tan w/Black Accents Stock
product code:8010622000
UPC:696528091899
Brand:Christensen Arms
View more from Christensen Arms
availability: In Stock at Warehouse, Available for shipping
Note: This product must be shipped to an Federal Firearms Licensed Dealer(FFL Dealer)
Built for the adventurous marksman who embraces the spirit of exploration the Ridgeline Scout is a powerful compact and highly maneuverable rifle. The epitome of a “truck gun” it’s the perfect choice for hunters and shooters seeking versatility portability and quick target acquisition.
Features:
Barrel
- CHRISTENSEN ARMS 416R STAINLESS STEEL WITH AEROGRADE CARBON FIBER WRAP
- THREAD PITCH-5/8 x 24 (STANDARD)
- BLACK NITRIDE 3-PRONG FLASH HIDER (REMOVABLE)
- BUTTON RIFLED
- HAND LAPPED
- MATCH CHAMBER
- FREE FLOATING
Action
- CHRISTENSEN ARMS PRECISION MACHINED RECEIVER
- CAPACITY -5 ROUND (COMPATIBLE WITH 10 ROUND AICS® MAGAZINE)
- AICS® DETACHABLE MAGAZINE COMPATIBLE
- TRIGGER - TRIGGERTECH FLAT-SHOE TRIGGER
- OPTIC COMPATIBILITY - 0-MOA RAIL
- SKELETONIZED BOLT HANDLE
- OVERSIZED TACTICALBOLT KNOB
- SPIRAL FLUTED BOLT
- TACTICAL MAG RELEASE
Stock
- CHRISTENSEN ARMS CARBON FIBER COMPOSITE
- SPORTER
- FOWARD MOUNT RAIL WITH BARRICADE STOP
- STAINLESS STEEL BEDDING PILLARS
- RECOIL PAD
- SPOT BEDDING
| Action | Bolt |
| Caliber | 6mm ARC |
| Barrel Length | 16" |
| Capacity | 4+1 |
| Trigger | TriggerTech |
| Safety | |
| OAL | 37.50" |
| Weight | 5.90 lbs |
| Stock Description | Fixed Sporter |
| Metal Finish | |
| Twist | 1:7.50" |
| Barrel Description | 416 Stainless Steel Carbon Fiber Wrapped |
| Muzzle | 3 Prong Flash Hider |
| Receiver Material | Aluminum |
| Sights | Integrated Base |
| Barrel Length Range | 16" to 16.99" |
| Weight Range | 5 lbs to 5.99 lbs |
| Hand | Right Hand |
| Stock Finish Group | Brown |
| Metal Finish Group |
Please take a moment to share your thoughts on the product. Your review will help others make informed decisions and allow us to continue improving our products and services.


